Güneydoğu Anadolu bölgenin Dubai'si olur
Yeni şafak gazetesinden Ali Şahinin kaleminden çıkan bir köşe yazısından alıntı...

Katmerci Abdo Usta Gaziantep'in ilk katmercilerinden ve en meşhuru. 30 yıldan bu yana kent merkezindeki mütevazı katmerci dükkanında saat 04.00'te başlayan mesaisi, sabah namazına müteakip tatlı bir yoğunluk halini alıyor.

Camiden boşalan cemaat ya da Antep'in köylerinden işlerini görmek için Antep'e sökün eden köylüler, gün ağarırken Abdo Usta'nın dükkanını mesken tutuyor. Kaymak, hamur ve fıstık Abdo Usta'nın çeyrek asırlık deneyime sahip parmaklarında doyumsuz katmerlere dönüşüyor. 1 bardak sütle birlikte servis edilen katmer, güne çelik gibi başlamanızı sağlıyor.

Şunu fark ettim: Çoğumuz için sıradan bedensel bir gereksinim olan yemek ve içmek Antep'te sosyal ve kültürel bir aktivite. Anadolu esnafı adeta bir filozof.

Ziyaret ettiğiniz her esnaftan farklı bir hayat felsefesi öğreniyorsunuz. Hayata ve olaylara bakış açıları o kadar orijinal ki, şaşırıp kalıyorsunuz.

Sizin aklınızın ucundan bile geçiremeyeceğiniz perspektiften bakabiliyorlar.

Siyasetçi, yazar ve entelektüel arkadaşlara tıkandıkları ya da düşünemez ve üretemez hale geldiklerinde kendilerini ücra bir Anadolu şehrine atıp, eski bir çarşının gün görmüş esnaflarından biriyle sohbet etmelerini öneririm. İnanılmaz keyif alır, tazelenmiş olarak dönersiniz. Yazının tamamını okumak için tıklayın

Yeni Şafak Gazetesi